Odprtje razstave: TISOČ MAKOV, avtor Zlati Prah
V četrtek, 6. 2. 2025, ob 18.30 uri vabljeni v Dvorec Strmol Rogatec na prireditev ob slovenskem kulturnem prazniku. Ob prireditvi bo tudi odprtje razstave.
Zlati Prah se je rodil v Slovenj Gradcu. Osnovno šolo in srednjo šolo je obiskoval v Velenju, strojno fakulteto je končal v Mariboru 1996, je strojni inženir. Pedagoško fakulteto je obiskoval od 1997 v Mariboru do 1992. Tu je dokončal likovno smer leta 1992 pri prof. Ludviku Pandurju z naslovom KROMATIKA IN AKROMATIKA V ABSTRAKTNEM SLIKARSTVU.
Zlati Prah se je s svojim svojskim slikarstvom že uveljavil tako v slovenskem prostoru, kakor tudi v tujini. Na študijskih potovanjih po Indiji, Nemčiji, Nizozemski, Italiji, Franciji in Avstriji je širil in izpopolnjeval svoje likovno znanje; podiplomsko se je izobraževal v Freiburgu med leti 1994 do leta 1998 in prejel naziv akademski slikar. Doslej je razstavljal na več kot 50 samostojnih in več kot 150 skupinskih razstavah v mnogih krajih po Sloveniji in v tujini; med najpomembnejše spadajo razstave v Velenju, Celju, Ljubljani, Mariboru, v Piranu, Freiburgu, Emmendingenu, v Bad Kroetzingenu, Biingenu in drugod. Nedavno je razstavljal tudi v Hildnu v Nemčiji kot nagrajenec DLUM-a. Za svoje slike je prejel 25 odkupnih in drugih nagrad v Piranu, Dobrni, Svečini, Sladkem Vrhu, v Ljubljani; Prešernovo nagrado, zlato slikarsko paleto 1999, 2000, 2001 in nagrado Društva likovnih umetnikov Maribor 2000. Od leta 1997 je član Društva slovenskih likovnih umetnikov in član Društva mariborskih likovnih umetnikov. V Slovenskih Konjicah je bil nekaj let predsednik likovnega društva, že nekaj let poučuje na srednjih šolah. Deluje kot mentor slikarskih delavnic za odrasle, za vse starostne skupine, je organizator likovnih kolonij, nekaj let je bil kustos Mestne galerije Riemer v Slovenskih Konjicah. S svojim slikarstvom se je uveljavil doma in v tujini. Živi in ustvarja v Mariboru.
Na tokratni razstavi se predstavlja s krajino in vedutami, s šopki cvetja in abstrakcijami, ki so njegova rdeča nit. Predvsem ga mnogi v strokovnih in drugih krogih poznajo po raznolikih ciklusih maka od figuralnih do abstraktnih izvedb. Mak je motiv, ki se mu je začel intenzivneje posvečati od leta 2007. Od tam do danes je vidna pot, ki jo lahko imenujemo TISOČ MAKOV, podnaslov razstave bi lahko prevedli tudi kot : TISOČ SRC.
