Nova sezona pred vrati – muzej in dvorec ponovno odprta

V torek, 26. marca bosta Muzej na prostem Rogatec in dvorec Strmol pričela z rednim odpiralnim časom: do konca oktobra, vse dneve (tudi praznike) razen ponedeljka, od 10. do 18. ure.

Gre za odlično izhodišče za dnevni izlet družin, skupin in individualnih obiskovalcev.

Kot novost vam bomo z 8. aprilom ponudili ogled Dvorca Strmol z avdio vodnikom, ki je poleg slovenščine na voljo še v sedmih tujih jezikih. Na voljo za ogled so stalne in gostujoče razstave. V Rokodelskem centru Rogatec vam bodo na voljo rokodelske delavnice; steklarska – pihanje stekla (vsako zadnjo soboto v mesecu), pletarska iz ličja, pletarska iz šibja, lončarska, tkalska, delavnica polstenja in šivanja. Spremljajte naše dogodke v koledarju prireditev na spletni strani www.rogatec.si.

V rednem programu delavnic Okusimo dediščino bo v muzeju vsako soboto med 15. in 17. uro na voljo peka »žulik« – kruha.  Hkrati bo ponujena še dodatna delavnica. Za ljubitelje kulinarike bo “V kuhni zadišalo po praznikih.

Naučili vas bomo izdelati rožice iz krep papirja, kuhati vrbovo šibje iz katere, pletarji spletajo cekre, klepati koso in kositi, obiskali boste kovača in izdelali žebelj kot nekoč, sodelovali pri čebelarski in zeliščarski delavnici. V slednji boste spoznavali zdravilne rastline (bezeg, meto, šentjanževko, timijan) in njihove zdravilne učinke ter uporabo v obliki čajev, mazil, hidrolatov.

Zadnje dni v marcu bomo pričeli z velikonočnimi šegami in navadami – izdelali bomo cvetnonedeljske butare, barvali pisanice in pripravili žegen. Čar teh delavnic je, da obiskovalci delavnic sami poprimejo za delo in tako doživijo svojo lastno izkušnjo dediščine, ali pa le opazujejo.
Letni program muzejskih delavnic je objavljen na spletni strani TUKAJ.

Slovenska turistična organizacija je za razvoj in izvajanje tega programa Zavodu podelila priznanje Bronasti sejalec 2010. Komisije niso prepričale le izbrane vsebine,  temveč  predvsem način ponudbe in izvajanja delavnic, ki je posebej prijazen do obiskovalcev:  delavnice so brezplačne, izvajajo se redno, zato se nanje ni potrebno prijavljati, namenjene so ne le skupinam, temveč predvsem posameznikom in zlasti družinam! Kot nalašč se ponujajo za malo drugačen, cenovno ugoden sobotni izlet, če obisk delavnic združimo s kopanjem v enem od bližnjih zdravilišč ali z jutranjim pohodom na naš štajerski Triglav, Donačko goro.

V soboto, 23. 3. 2024, ob 16. uri, bo na Dvorcu Strmol odprtje razstave Društva Steklarjev Slovenije.

Društvo steklarjev Slovenije letos praznuje 20 let; leta 2004 so ga ustanovili v Kozjem mojstri steklarji in somišljeniki, tudi takratni župan, da bi promovirali steklarski poklic in opozarjali na lepoto steklarskih izdelkov. Člani društva so iz vse Slovenije; združujejo se steklarji (pihalci in brusilci, slikarji na steklo in ostali oblikovalci stekla), umetnostni zgodovinarji (ki proučujejo zgodovino stekla), zbiralci starih-zgodovinskih izdelkov, umetniki in ljubitelji stekla. Društvo prireja skupinske in osebne razstave steklenih izdelkov, predavanja, steklarske delavnice (pihanja, brušenja in poslikave stekla), strokovne ekskurzije, ob 15-letnici društva smo izdali knjigo o steklarjih-ustvarjalcih v Sloveniji, cilj pa je promocija steklarskih poklicev in stekla nasploh. Društvo dobro sodeluje tudi s Steklarno Rogaška in Šolskim centrom Rogaška Slatina (obe inštituciji sta tudi skupinski članici društva).

Na tokratni razstavi v Rogatcu bodo razstavljeni avtorski kristalni izdelke dveh vrhunskih mojstrov, ki sta oba povezana s steklarsko proizvodnjo v Rogaški Slatini (v obdobju po l. 1950) in kristalne izdelke zbiralca steklenih izdelkov.

Razstavljajo: Karli Holešek, Rajmund-Remi Kočica, Dana Kočica in Jože Tomažič.

KARLI HOLEŠEK je bil vse delovno obdobje eden od mojstrov-brusilcev v slatinski steklarni,  pozna tudi veliko starih tehnik hladne obdelave stekla, brusil in poznal je vse vzorce, ki so šli iz tovarne na trg, tudi po državah sveta, brusil je izdelke za jugoslovanski predsedniški kabinet, za steklarno je promocijsko brusil steklo v prodajnih centrih v Ameriki. Doma ima lepo zbirko avtorsko brušenih izdelkov in del jih tokrat predstavlja na razstavi.   

RAJMUND-REMI KOČICA, mojster brušenja in gravure na steklo, ki mu je bil (morda) poklic položen v zibelko, saj so bili že predniki steklarji. Remi je aktivno ustvarjal v steklu, pridobil je tudi pedagoško izobrazbo in poučeval obdelavo stekla v takratni steklarski šoli. Izjemne so portretne gravure v kristalu in vedutne upodobitve, kjer lahko opazimo obdelavo stekla z majhnimi detajli, vsem gravuram pa mojster določi tudi obliko steklenega izdelka – njegove rešitve so večkrat vrhunske skulpture, manjše in večje.

JOŽE TOMAŽIČ je zbiratelj stekla, rad obišče tudi stare lokacije glažut, je iskalec starih izdelkov po raznih sejmih in je navdušenec nad vsem, kar je povezano s steklom. Ima bogato zasebno zbirko steklenih izdelkov iz slovenskih in tujih steklarn in tako vedno prispeva zanimive eksponate na skupinske razstave. Tokrat razstavlja kristalne umetnine iz sredine 20. stoletja.      

Razstava bo na ogled do 14. 7. 2024 v odpiralnem času dvorca.

Pri nas je navada, da na cvetno nedeljo, zadnjo nedeljo pred veliko nočjo, k blagoslovu v cerkev nesemo butare ali v šopke povezano pomladansko zelenje. Po ljudskem verovanju blagoslovljene butare odganjajo nesrečo in poskrbijo za obilen pridelek. Zato del butare zataknemo na gospodarsko poslopje, hišo, njivo, vrt, v sadovnjak in vinograd.

V soboto, 23. 3. 2024, med 13. in 15. uro, vabljeni v Muzej na prostem Rogatec na ustvarjalno delavnico, kjer si boste lahko izdelali svojo butarico.

Za izdelavo potrebujemo:

  • ravne leskove šibe (velikost si izberete sami),
  • zelenje: pušpan, »žigelpajn« (bodikava cipresa), dren, »božji drevec« ali bodika in drugo kar najdete v vaši okolici (npr: bršljan, ciprese, mačice).
  • rožica npr: narcisa
  • pripomočki: barvni trakci iz krep papirja, žica vrvica, škarje za obrezovanje, nož, škarje za rezanje.

Nekaj materiala bomo že mi pripravili.

21. 3. 2024, ob 16. uri bo v gozdu ob Dvorcu Strmol, ob mednarodnem dnevu gozdov, vodeno gozdno terapijo izvajala upokojena zdravnica Cvetka Avguštin, prva certificirana vodnica gozdnih terapevtskih sprehodov med slovenskimi zdravniki.

Naslednja možnost, da se vodene gozdne terapije udeležite bo na dan Zelenega festival, 20. aprila, 2024.

Ker je število udeležencev omejeno, je potrebna obvezna prijava na mail: cvetka.1a@gmail.com.

“Pod to goro zeleno” – pod Donačko goro – v Muzeju na prostem Rogatec,
se bo v soboto, 20. aprila 2024, med 10 in 17. uro odvijal
7. Zeleni festival, sejem semen, sadik, zelišč in naravne kozmetike.

V avtentičnem okolju muzeja, kjer je na ogled srednje štajerska kmetija, nas zgodbe o življenju nekoč vedno znova opominjajo, da se vračamo h koreninam in naravi, pa naj bo to na področju zeliščarstva, odnosa do materialnih dobrin, spoštovanja narave in naravnih zakonitosti.

Hkrati stopamo v korak s časom, kar bodo na stojnicah predstavili številni ponudniki z raznovrstno ponudbo ekoloških sadik in izdelkov iz zelišč. Program bomo obogatili s predavanji in delavnicami.

Objavljamo trenutno znan program, ki ga bomo še obogatili. Rezervirajte si svoj čas in se nam pridružite na Zelenem festivalu.

TEČAJ ŠIVANJA, VEZENJA, PLETENJA IZ ŠIBJA, PLETENJA IZ LIČJA, ROČNEGA TKANJA IN LONČARSTVA
Tečaji bodo potekali: ob sobotah, 2. 3., 9. 3., 16. 3. in 23. 3. 2024 , med 9. in 12. uro,
v Rokodelskem centru Rogatec na Dvorcu Strmol.

Mentorji tečajev:
šivanja, vezenja – Stanka Premrl, pletenja iz šibja – Zdenka Pulko,
pletenja iz ličja – Vida Antolinc, ročnega tkanja – Jerica Krošel, lončarstva – Štefan Zelko

Trajanje posameznega tečaja: 16 ur / 4 srečanja

Prijave in informacije: 040/819-876 (Gordana Bilušić), rokodelski.center@rogatec.si

Odprtje gostujoče razstave

OBPOTNA RAZPELA IN VELIKONOČNI OBIČAJI KUMROVCA Z OKOLICO

sobota, 17. 2. 2024, ob 10. uri, Dvorec Strmol

Avtorica razstave je Tatjana Brlek, muzejska svetnica in pedagoginja v Muzeju »Staro selo« Kumrovec.

Ob odprtju bo delavnica izdelovanja rož iz krep papirja, spletanja venčkov za krasitev razpel v izvedbi Muzeja ” Staro selo« Kumrovec in članov Društva Naši otroci Zagorskega Sela.

Razstava bo na ogled do 1. 4. 2024.

Organizator: Zavod za kulturo, turizem in razvoj Rogatec

Na pustni torek, 13. 2. 2024 s pričetkom ob 15.30 uri se je od OŠ Rogatec po pešpoti do Grajske pristave vila Pustna povorka Rogatec2024. Sodelovali so učenci in učitelji VIZ OŠ Rogatec, Kulturno društvo Anton Stefanciosa Rogatec, Društvo koranti Podvinci, Godba na pihala Vetropack Straža in Ansambel Grešni muzikanti. Na odru pred Gajsko pristavo so se pustne maske, skupinske in posamezne, predstavile. Komisija je njihovo izvirnost nagradila z lepimi nagradami donatorjev.

Letošnji donatorji :
Jagros d.o.o., Trgovine Jager, Tehnopark Celje, Slovenske železnice, Nomago Travel, Termalni park Aqualuna, poslanec Anton Šturbej, Tropska hiša Celje, Dotik Narave Nina, Rogatec, Grand hotel Rogaška, Gostišče pod Goro, Gostišče Jutriša, Muzej novejše zgodovine Celje, Avtoservis Zvonimir Blažun s.p., Uni Stek Vlado Pušaver, Kozjanski park-Grad Podsreda, Okrepčevalnica Ham – Ham, Zavod Učenjak, Sladoledarna Mango, Kino Rogaška Slatina, Soffy Caffe Rogatec, AS Caffe Rogatec, Central Cafe Rogaška Slatina, Restavracija Sonce Rogaška Slatina, Gostilna Krpan Šmarje pri Jelšah, Hiša okusov Mestinje, KK Strmol in Zavod za kulturo, turizem in razvoj Rogatec

Najlepše hvala vsem donatorjem.

Foto: Zlatka Polajžer

TOREK, 13. 2. 2024, med 9.30 in 11.00 uro v Športni dvorani Rogatec
Otroci se bodo tematsko našemili, se predstavili po posameznih oddelkih in pustno rajali.
Vabljeni na pustno rajanje tudi starši, stari starši in otroci, ki ne obiskujejo vrtca.

2 urni ali 8 urni program za počitnikarje, obvezna predhodna prijava

8-URNI PROGRAM ZA POČlTNIKARJE     28. februar – 29. februar 2024

28. 2. 2024➡ 8.00 – 16.00 h, Dvorec Strmol in Konjeniški klub Rogatec

delavnica slikanje na steklo, predstavitev steklarstva in stekla, malica, ogled dvorca in iskanje zaklada, lončarska delavnica oblikovanje skledice na vretenu, sprehod po pešpoti v muzej in pogovor o doživetjih v delavnicah, kosilo, umirjena igra ali počitek ob branju knjige Jožeta Šmita, ogled konjušnice in krog ježe s konjem po maneži Konjeniškega kluba Strmol, vrnitev na dvorec in malica pred odhodom domov

25,00 €/otroka/dan

Sprejmemo lahko največ 10 otrok na dan

29. 2. 2024➡ 8.00 – 16.00 h, Muzej na prostem Rogatec in Športni park Rogatec

predstavitev zelišč, zeliščarska delavnica – izdelava mila za domov, čebelarska delavnica – vlivanje svečk, malica, ogled muzeja (Rogatkove dejavnice, Hololens očala ob primernih vremenskih pogojih), kulinarična delavnica, mletje pšenice na žrmljah, priprava testa, oblikovanje »žulik« in peka, kosilo, umirjena igra ali počitek ob branju knjige Jožeta Šmita, Športni park, vrnitev v muzej in  pogovor o doživetjih v delavnicah in malica pred odhodom domov

25,00 €/otroka/dan

Sprejmemo lahko največ 10 otrok na dan

OBVEZNA PREDHODNA PRIJAVA: zavod@rogatec.si,  040 373 000, 03/ 818 62 00, Zavod za kulturo, turizem in razvoj Rogatec

2-URNE DOŽIVLJAJSKE DELAVNICE ZA POČlTNIKARJE    26. februar – 27. februar 2024

26. 2. 2024➡10.00 – 12.00 h, Muzej na prostem Rogatec

zeliščarska delavnica – izdelava balzama za ustnice

kovač – pomoč kovaču pri izdelavi žebljev

8,00 €/otroka/2-urni program

Sprejmemo lahko največ 10 otrok

27. 2. 2024➡10.00 – 12.00 h, Dvorec Strmol Rogatec

lončarska delavnica – oblikovanje skledice na vretenu

šivanje srčkov s sivko

8,00 €/otroka/2-urni program

Sprejmemo lahko največ 10 otrok

OBVEZNA PREDHODNA PRIJAVA: zavod@rogatec.si,  040 373 000, 03/ 818 62 00, Zavod za kulturo, turizem in razvoj Rogatec