Vodena gozdna terapija, prestavljena

V aprilskem napovedniku, ki ste ga občani prejeli po domovih je bila del programa Zelenega festivala zapisana Vodena gozdna terapija ob 8. uri. Sporočamo, da je prišlo do spremembe.

Vodena gozdna terapija se bo izvedla, v sredo, 15. maja 2024 ob 8. uri, zbirno mesto dvorišče dvorca Strmol. Skupaj z certificirano vodnico gozdnih terapevtskih sprehodov, upokojeno zdravnico Cvetko Avguštin, se boste odpravili v gozd ob dvorcu.

Obvezne so predhodne prijave na cvetka.1a@gmail.com.

Obnovljen program Zelenega festivala:

“Pod to goro zeleno” – pod Donačko goro – v Muzeju na prostem Rogatec,
se bo v soboto, 20. aprila 2024, med 10 in 17. uro odvijal
7. Zeleni festival, sejem semen, sadik, zelišč in naravne kozmetike.

V avtentičnem okolju muzeja, kjer je na ogled srednje štajerska kmetija, nas zgodbe o življenju nekoč vedno znova opominjajo, da se vračamo h koreninam in naravi, pa naj bo to na področju zeliščarstva, odnosa do materialnih dobrin, spoštovanja narave in naravnih zakonitosti.

Hkrati stopamo v korak s časom, kar bodo na stojnicah predstavili številni ponudniki z raznovrstno ponudbo ekoloških sadik in izdelkov iz zelišč. Program bomo obogatili s predavanji in delavnicami.

Rezervirajte si svoj čas in se nam pridružite na Zelenem festivalu.

Program Zeleni festival 2024.pdf

V soboto, 13. 4. 2024 smo v Muzeju “Staro selo” Kumrovec odprli razstavo o Donački gori, ki je bila prvič postavljena leta 2019 v slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani. Njeni avtorici, Irena Roškar in Emilija Štrlek, sta na 8 panojih predstavili Donačko goro z vidika zgodovinskih, geografskih, bioloških in etnografskih posebnosti. Ob razstavi, predstavljamo tudi izdelke Rokodelskega centra Rogatec in zeliščne pripravke Muzeja na prostem Rogatec.

Iz desne: Anita Paun Gadža, vodja Muzeja “Staro selo” Kumrovec, Irena Roškar soavtorica razstave Donačka gora, Jurica Sabol, ravnatelj Muzeja Hrvatskog zagorja, Tatjana Brlek, muzejska svetnica in muzejska pedagoginja v Muzeju “Staro selo” Kumrovec in Nives Brezovnik, organizatorka postavitve razstave iz Zavoda za kulturo, turizem in razvoj Rogatec. Na odprtju razstave je bil prisoten tudi direktor zavoda, Vili Bukšek.

Program so popestrile Ljudske pevke Kulturnega društva Anton Stefanciosa Rogatec, ki so nas s pesmijo popeljale po Donačko gorskih stezicah. Avgustin Fric je prikazal, kako se izdelujejo pastirske piščali iz lubja. Po odprtju razstave so člani KUD-a Mihovila Krušlina in Udruge Ivana Perkovca iz Šenkovca prikazali njihove običaje ob Jurjevanju.

Razstava bo na ogled do 1. 6. 2024.

Več kot 60 slovenskih muzejev in galerij bo v času med 15. in 21. aprilom 2024 z nami ponovno odpotovalo v #naprejvpreteklost. Z objavami na svojih spletnih straneh in družbenih omrežjih želimo približali bogato snovno in nesnovno dediščino, ki jo hranimo.

Prelistajte KATALOG kaj vse ponujajo slovesni muzeji in galerije v okviru skupne akcije.

#pomladvmuzeju in #učenjevmuzeju

Program Zeleni festival 2024.pdf

Pred kratkim smo imeli čast gostiti novinarje iz hrvaških medijev in jim predstaviti destinacijo Rogatec. Z veseljem sporočamo, da se je naša zgodba razširila daleč in široko – novica o Rogatcu se je pojavila v kar 20 različnih hrvaških medijih! Hvala vsem za podporo in zanimanje za našo prelepo destinacijo.  

DNEVNI MEDIJI 

Jutarnji.hr  https://www.jutarnji.hr/promo/upoznajte-rogatec-idealnu-vikend-destinaciju-udaljenu-samo-50-km-od-zagreba-15444607

24 sata https://www.24sata.hr/amp/lifestyle/na-samo-50-km-od-zagreba-mozete-napraviti-svoju-casu-posjetiti-dvorac-i-probati-tkati-974292

7Dnevno https://www.7dnevno.hr/magazin/upoznajte-rogatec-idealnu-vikend-destinaciju-udaljenu-samo-50-km-od-zagreba/

Redakcija.hr https://redakcija.hr/nedaleko-zagreba-ima-jedno-carobno-mjesto-gdje-se-fino-jede-ali-i-svasta-se-moze-vidjeti/

Znatko.com 

1.https://znatko.com/45741/sto-raditi-vikendom-u-rogatecu-slovenija

2.https://znatko.com/45581/gdje-u-sloveniji-se-nalazi-najveci-muzej-na-otvorenom

3.https://znatko.com/45749/isplati-posjetiti-renesansno-barokni-rogatecu-slovenija

4.https://znatko.com/45751/gdje-jesti-u-rogatecu-slovenija

5.https://znatko.com/45750/koja-je-najvisa-tocka-rogateca-slovenija

ZgExpress https://zgexpress.net/kamo-za-vikend-upoznajte-idealnu-vikend-destinaciju-samo-50-km-udaljenu-od-zagreba/

Magazin 24 info https://magazin24.info/upoznajte-rogatec-idealnu-vikend-destinaciju-udaljenu-samo-50-km-od-zagreba/

FAma. com.hr https://fama.com.hr/rogatec-idealna-vikend-destinacija-u-sloveniji/

ŽENSKI MEDIJI 

modniALMAnah https://www.modnialmanah.com/trazite-li-inspiraciju-za-izlet-cijele-obitelji-pogledajte-sto-nudi-rogatec-udaljen-samo-50-km-od-zagreba/

https://www.facebook.com/photo/?fbid=946393410605748&set=a.695316855713406&locale=hr_HR

Wish.mama https://www.wishmama.hr/preporuke/mozaik/upoznajte-rogatec-idealnu-vikend-destinaciju-udaljenu-samo-50-km-od-zagreba/

Silueta https://stilueta.net/upoznajte-rogatec-idealnu-vikend-destinaciju-udaljenu-samo-50-km-od-zagreba/

Extravagant https://extravagant.com.hr/super-ideja-za-izlet-tijekom-praznika-nedaleko-zagreba-upoznajte-rogatec/

Totally glamourous https://www.totallyglamourous.com/2024/03/upoznajte-rogatec.html

TURISTIČNI MEDIJI 

Hedonism tourism https://hedonism-tourism.org/2024/04/02/upoznajte-rogatec-idealnu-vikend-destinaciju-udaljenu-samo-50-km-od-zagreba/

Turistički info https://turisticki.info/super-ideja-za-izlet-tijekom-praznika-ovo-mjesto-nudi-obilje-sadrzaja-za-cijelu-obitelj/

Let’s discover Croatia https://www.letsdiscovercroatia.com/2024/03/rogatec-toliko-toga-na-tako-malom-mjestu/

Under dreamskies  https://underdreamskies.com/2024/04/02/upoznaj-rogatec-idealnu-vikend-destinaciju-udaljenu-samo-50-km-od-zagreba/ 

Promocija XYZ https://www.promocija.xyz/2024/03/rogatec-mjesto-na-kojem-ce-se-odlicno.html

GASTRO MEDIJI

Gric Gric https://gric-gric.com/idealna-vikend-destinacija-udaljena-je-od-zagreba-samo-50-km-upoznajte-rogatec/

Milly food https://www.milyfood.hr/upoznajte-rogatec-idealnu-vikend-destinaciju-udaljenu-samo-50-km-od-zagreba/

Press trip je realiziran z Modnialmanah Team. Foto Nikola Zoko

V soboto, 6. 4. 2024 pričenjamo v Muzeju na prostem Rogatec s kulinaričnimi delavnicami “V kuhni diši po praznikih” v okviru že obstoječega programa Okusimo dediščino. Med 15. in 17. uro bo OREHOVO POTICO pripravljala ga. Kristina Kores. Udeležba na delavnici je brezplačna ob plačani vstopnini v muzej.

Program naslednjih delavnic:

V petek, 5. 4. 2024, ob 17. uri, vabljeni v Dvorec Strmol na odprtje likovne razstave.
Svoja umetniška dela bosta predstavila slikarja Robert in Monika Podpečan.

Zakonca Podpečan prihajata iz Šentjurja. Ustvarjata v različnih tehnikah, od svinčnika, pastela, akvarela,
akrila do olja. Več o njiju in delih najdete na spletni strani panarok.com

Glasbena gostja: Mateja Bobek

Razstava bo na ogled do 11. 6. 2024.

Organizator: Zakonca Podpečan v sodelovanju z Zavodom za kulturo, turizem in razvoj Rogatec

V sredo, 3. 4. 2024, ob 18. uri, ste vabljeni v Osnovno šolo Rogatec.

Z obiskom boste spodbudili učence Osnovne šole Rogatec ob prepevanju slovenskih pesmi.

Vstop je prost.

V torek, 26. marca bosta Muzej na prostem Rogatec in dvorec Strmol pričela z rednim odpiralnim časom: do konca oktobra, vse dneve (tudi praznike) razen ponedeljka, od 10. do 18. ure.

Gre za odlično izhodišče za dnevni izlet družin, skupin in individualnih obiskovalcev.

Kot novost vam bomo z 8. aprilom ponudili ogled Dvorca Strmol z avdio vodnikom, ki je poleg slovenščine na voljo še v sedmih tujih jezikih. Na voljo za ogled so stalne in gostujoče razstave. V Rokodelskem centru Rogatec vam bodo na voljo rokodelske delavnice; steklarska – pihanje stekla (vsako zadnjo soboto v mesecu), pletarska iz ličja, pletarska iz šibja, lončarska, tkalska, delavnica polstenja in šivanja. Spremljajte naše dogodke v koledarju prireditev na spletni strani www.rogatec.si.

V rednem programu delavnic Okusimo dediščino bo v muzeju vsako soboto med 15. in 17. uro na voljo peka »žulik« – kruha.  Hkrati bo ponujena še dodatna delavnica. Za ljubitelje kulinarike bo “V kuhni zadišalo po praznikih.

Naučili vas bomo izdelati rožice iz krep papirja, kuhati vrbovo šibje iz katere, pletarji spletajo cekre, klepati koso in kositi, obiskali boste kovača in izdelali žebelj kot nekoč, sodelovali pri čebelarski in zeliščarski delavnici. V slednji boste spoznavali zdravilne rastline (bezeg, meto, šentjanževko, timijan) in njihove zdravilne učinke ter uporabo v obliki čajev, mazil, hidrolatov.

Zadnje dni v marcu bomo pričeli z velikonočnimi šegami in navadami – izdelali bomo cvetnonedeljske butare, barvali pisanice in pripravili žegen. Čar teh delavnic je, da obiskovalci delavnic sami poprimejo za delo in tako doživijo svojo lastno izkušnjo dediščine, ali pa le opazujejo.
Letni program muzejskih delavnic je objavljen na spletni strani TUKAJ.

Slovenska turistična organizacija je za razvoj in izvajanje tega programa Zavodu podelila priznanje Bronasti sejalec 2010. Komisije niso prepričale le izbrane vsebine,  temveč  predvsem način ponudbe in izvajanja delavnic, ki je posebej prijazen do obiskovalcev:  delavnice so brezplačne, izvajajo se redno, zato se nanje ni potrebno prijavljati, namenjene so ne le skupinam, temveč predvsem posameznikom in zlasti družinam! Kot nalašč se ponujajo za malo drugačen, cenovno ugoden sobotni izlet, če obisk delavnic združimo s kopanjem v enem od bližnjih zdravilišč ali z jutranjim pohodom na naš štajerski Triglav, Donačko goro.

V soboto, 23. 3. 2024, ob 16. uri, bo na Dvorcu Strmol odprtje razstave Društva Steklarjev Slovenije.

Društvo steklarjev Slovenije letos praznuje 20 let; leta 2004 so ga ustanovili v Kozjem mojstri steklarji in somišljeniki, tudi takratni župan, da bi promovirali steklarski poklic in opozarjali na lepoto steklarskih izdelkov. Člani društva so iz vse Slovenije; združujejo se steklarji (pihalci in brusilci, slikarji na steklo in ostali oblikovalci stekla), umetnostni zgodovinarji (ki proučujejo zgodovino stekla), zbiralci starih-zgodovinskih izdelkov, umetniki in ljubitelji stekla. Društvo prireja skupinske in osebne razstave steklenih izdelkov, predavanja, steklarske delavnice (pihanja, brušenja in poslikave stekla), strokovne ekskurzije, ob 15-letnici društva smo izdali knjigo o steklarjih-ustvarjalcih v Sloveniji, cilj pa je promocija steklarskih poklicev in stekla nasploh. Društvo dobro sodeluje tudi s Steklarno Rogaška in Šolskim centrom Rogaška Slatina (obe inštituciji sta tudi skupinski članici društva).

Na tokratni razstavi v Rogatcu bodo razstavljeni avtorski kristalni izdelke dveh vrhunskih mojstrov, ki sta oba povezana s steklarsko proizvodnjo v Rogaški Slatini (v obdobju po l. 1950) in kristalne izdelke zbiralca steklenih izdelkov.

Razstavljajo: Karli Holešek, Rajmund-Remi Kočica, Dana Kočica in Jože Tomažič.

KARLI HOLEŠEK je bil vse delovno obdobje eden od mojstrov-brusilcev v slatinski steklarni,  pozna tudi veliko starih tehnik hladne obdelave stekla, brusil in poznal je vse vzorce, ki so šli iz tovarne na trg, tudi po državah sveta, brusil je izdelke za jugoslovanski predsedniški kabinet, za steklarno je promocijsko brusil steklo v prodajnih centrih v Ameriki. Doma ima lepo zbirko avtorsko brušenih izdelkov in del jih tokrat predstavlja na razstavi.   

RAJMUND-REMI KOČICA, mojster brušenja in gravure na steklo, ki mu je bil (morda) poklic položen v zibelko, saj so bili že predniki steklarji. Remi je aktivno ustvarjal v steklu, pridobil je tudi pedagoško izobrazbo in poučeval obdelavo stekla v takratni steklarski šoli. Izjemne so portretne gravure v kristalu in vedutne upodobitve, kjer lahko opazimo obdelavo stekla z majhnimi detajli, vsem gravuram pa mojster določi tudi obliko steklenega izdelka – njegove rešitve so večkrat vrhunske skulpture, manjše in večje.

JOŽE TOMAŽIČ je zbiratelj stekla, rad obišče tudi stare lokacije glažut, je iskalec starih izdelkov po raznih sejmih in je navdušenec nad vsem, kar je povezano s steklom. Ima bogato zasebno zbirko steklenih izdelkov iz slovenskih in tujih steklarn in tako vedno prispeva zanimive eksponate na skupinske razstave. Tokrat razstavlja kristalne umetnine iz sredine 20. stoletja.      

Razstava bo na ogled do 14. 7. 2024 v odpiralnem času dvorca.